FB Pixel Code
tr

Astigmatizma

Find out important facts about your vision

Tüm mesafelerde görüşün bulanıklaşmasına veya hafifçe bozulmasına neden olur

ASTİGMATİZMA NEDİR?

Astigmatizma, hem uzaktaki hem de yakındaki nesneleri görmeyi zorlaştıran, nesnelerin çarpık veya bulanık görünmesine neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Astigmatizma genellikle tüm mesafelerde görüşün bulanıklaşmasına veya bir dereceye kadar bozulmasına neden olur.

NEDENLERİ

Astigmatizmi olan bireylerin ya basketbol topundan çok futbol topuna benzeyen düzensiz kavisli bir korneası (gözün ön kısmını şeffaf bir şekilde kaplayan) ya da gözlerinin içinde düzensiz kavisli bir mercek bulunur. Düzensiz şekilli bir kornea veya mercek, ışığın retinaya düzgün şekilde odaklanmasını engeller1. Astigmatlı bir gözde tek bir odak noktası yerine, retinanın önünde veya arkasında (veya her ikisinde) birden fazla odak noktası bulunur2. Astigmatizm hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir; genellikle yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkar, ancak astigmatı olan çocuklar genellikle görüşlerinin normalden farklı olduğunun farkında değildir.3.

BELİRTİLER

Hem uzaktaki hem de yakınınızdaki nesneleri görüntülerken görüşünüzün bulanık veya bozuk olduğunu fark ederseniz astigmatınız olabilir. Astigmatizmanın belirtileri arasında okuma veya diğer uzun görsel görevlerden sonra göz yorgunluğu ve baş ağrıları ve/veya gözleri kısma yer alır. Astigmatizma ve diğer görme sorunlarını erken tespit etmek için çocukların düzenli göz muayeneleri planlamaları özellikle önemlidir; çocuklarda düzeltilmemiş astigmatizmanın okulda ve açık hava etkinlikleri sırasında büyük etkisi olabilir.4.

TEDAVİ

Tıpkı yakın görüşlülük veya uzak görüşlülük gibi astigmatlık da gözlük, kontakt lens veya refraktif cerrahi ile düzeltilebilir. Astigmatizma, merceklerin içine belirli bir açıyla yerleştirilmiş silindir şekilli gözlüklerle düzeltilebilir. Astigmatınız varsa reçeteniz bir 'sil' ve eksen içerecektir.

Astigmatism
Kodak Lens

Select Your Country

Site Change Photo

This website uses both its own and third-party cookies to gather statistical information on your internet browsing and to show you advertising related to your preferences. By browsing this website, it is understood that you agree to use of these cookies. If you would like further information, visit our privacy policy.